Jak powstają mrożonki?
W dzisiejszym zabieganym świecie, mrożonki stały się nieodłącznym elementem naszych kuchni. Oferują wygodę, różnorodność smaków i można je długo przechowywać. W tym artykule przyjrzymy się procesowi produkcji mrożonek ich rodzajom oraz podpowiemy jak wykorzystać je w kuchni.
Jak produkowane są mrożonki?
Mrożenie to procedura, w trakcie której temperatura surowca jest redukowana poniżej -18°C (przeważnie uznaje się granicę właściwego zamrażania na poziomie -20°C). Głównym celem tego procesu jest całkowite zatrzymanie reakcji chemicznych i biologicznych, a także efektywne utrwalenie produktów spożywczych. Kiedy poddaje się mrożeniu warzywa takie jak marchew, papryka czy szparagi, używa się metody, która minimalnie wpływa na ich strukturę chemiczną. To mało inwazyjne podejście do konserwacji żywności pochodzącej z roślin, nie narusza istotnie składu chemicznego owoców czy warzyw.
W porównaniu z innymi technikami przetwarzania żywności, produkcja mrożonek gwarantuje minimalne utraty cennych składników odżywczych. Proces zamrażania spowalnia aktywność w komórkach, co skutecznie hamuje procesy starzenia się, a także ogranicza rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się produktów spożywczych.
Zaawansowanie procesu technologicznego zależy od rodzaju surowca i jego przeznaczenia. Obróbka wstępna obejmuje sortowanie, kalibrację, oczyszczanie, a także ewentualne rozdrabnianie. W niektórych przypadkach, szczególnie przy konieczności zachowania odpowiednich efektów, stosuje się obróbkę cieplną (blanszowanie) lub osmoaktywną (dodatek cukru lub syropu do owoców).
Mrożonki powstają przy użyciu różnych technik, takich jak metoda kontaktowa (aparat płytowy), zamrażanie fluidyzacyjne czy metoda kriogeniczna. Niezależnie od sposobu, starannie kontrolowane warunki zamrażania gwarantują utrzymanie jakości produktu.
Rodzaje mrożonek
Wśród mrożonych produktów możemy wyróżnić:
- Gotowe dania - od pierogów po krokiety, dla tych którzy lubią klasyczne smaki, ale nie chcą spędzać zbyt dużo czasu w kuchni.
- Owoce i warzywa, sezonowe smaki dostępne przez cały rok.
- Ciasta i wyroby cukiernicze, na przykład gotowe torty czy szarlotki. Można także kupić mrożone ciasto francuskie lub kruche i przygotować własny wypiek.
Wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się preferencjami konsumentów, rynek mrożonek stale ewoluuje, oferując coraz to nowe i innowacyjne smaki oraz wybór dla wszystkich gusta.