Salad Story: kalorie sałatek, wrapów i dressingów w menu na jesień 2026

17.10.2026 · Kasia Tobiasz

Salad Story: kalorie sałatek, wrapów i dressingów w menu na jesień 2026

Salad Story opublikowało nową tabelę wartości odżywczych dla menu jesiennego, ważną od 7 września 2026 roku. Sprawdziliśmy, ile kalorii i białka mają sałatki, wrapy, bowle i śniadania oraz ile dokłada dressing, który w tabeli sieci liczony jest osobno.

W pigułce

  • Sałatki Salad Story w standardowej porcji mają od 206 do 350 kcal, ale producent podaje je bez dressingu. Wrapy (517–634 kcal w porcji standardowej, nie licząc Wrapa Wołowina Bekon) liczone są już z sosem.
  • Najlżejsza pełna sałatka to Mango Kurczak: 220 kcal w 285 g. Najwięcej białka daje Cezar w powiększonej porcji: 39 g przy 510 kcal.
  • Dressing potrafi podwoić bilans: 50 ml Vinaigrette to 353 kcal, a 50 ml jogurtowego 61 kcal. Różnica jest prawie sześciokrotna.
  • Najbardziej kaloryczna pozycja w menu to Wrap Wołowina Bekon w powiększonej porcji: 1110 kcal.
  • Soki 400 ml mają 168–192 kcal i do 44 g cukru. Najlżejszy napój z cukrem to Napar Zielona Herbata Cytryna (50 kcal).

Skąd te liczby i czego w nich szukać

Poniższe zestawienie opiera się na oficjalnej tabeli wartości odżywczych Salad Story dla menu jesiennego, ważnej od 7 września 2026 roku. To pierwsza pełna tabela kalorii tej sieci w naszym serwisie. Wszystkie pozycje znajdziesz też na stronie Salad Story – kalorie całego menu, gdzie każda ma osobną kartę z wartościami na 100 g i na porcję.

Przy czytaniu tabeli najważniejsze jest jedno zastrzeżenie: sałatki, bowle i Smart Sałatki producent podaje bez dressingu, a wrapy i Smart Wrapy z dressingiem. Porównywanie gołej sałatki z wrapem zaniża więc wynik sałatki. Realny posiłek to sałatka plus sos, a ten może dodać od kilkudziesięciu do ponad 500 kcal.

Dla trzech pozycji producent podał sprzeczne dane makroskładników: Sałatka Kurczak Batat (obie porcje) i Sok Pomarańczowy świeżo wyciskany (obie pojemności). W ich przypadku podajemy wyłącznie kalorie.

Sałatki: ranking kalorii i białka (bez dressingu)

Standardowe sałatki mieszczą się w przedziale 220–350 kcal, powiększone porcje w przedziale 315–510 kcal. Najlżejsza jest Sałatka Mango Kurczak (220 kcal, 14 g białka), ale ma też najmniej kalorii na 100 g spośród sałatek, wrapów i bowli: 77 kcal. Pod względem białka najlepiej wypadają Cezar, Cobb i Nicejska.

SałatkaPorcjakcal/porcjakcal/100 gBiałko/porcja
Mango Kurczak285 g2207714 g
Kurczak Batat260 g25096brak danych
Nicejska295 g2849621 g
Wołowina Teriyaki280 g28510211 g
Łosoś Quinoa265 g31111720 g
Awokado Kurczak260 g31312019 g
Cezar240 g31813324 g
Cobb235 g33114124 g
Tofu Mango280 g3501259 g
Cezar (powiększona)375 g51013639 g
Nicejska (powiększona)450 g45410133 g

Ciekawostką jest Sałatka Nicejska: przy 284 kcal ma 21 g białka, czyli około 7,4 g na każde 100 kcal. Podobny stosunek ma Cezar (24 g na 318 kcal). Sałatki Tofu Mango i Wołowina Teriyaki wypadają pod tym względem najsłabiej: odpowiednio 9 g i 11 g białka w porcji.

Porcja standardowa a powiększona

Powiększona porcja to o 95–192 kcal więcej. Mango Kurczak rośnie z 220 do 315 kcal (białko z 14 do 21 g), Cezar z 318 do 510 kcal (białko z 24 do 39 g), Nicejska z 284 do 454 kcal (białko z 21 do 33 g). Jeśli zależy ci na białku, powiększony Cezar daje w jednej misce 39 g, czyli więcej niż jakikolwiek standardowy wrap. Na redukcji standardowa porcja z lekkim sosem zwykle wystarczy.

Ile dokłada dressing

Dressingi Salad Story są dostępne w porcjach 30, 50 i 80 ml, a ich kaloryczność na 100 ml różni się kilkukrotnie: od 122 kcal w jogurtowym do 706 kcal w Vinaigrette. To właśnie sos decyduje, czy sałatka zostaje lekkim posiłkiem.

Dressingkcal/100 ml30 ml50 ml80 ml
Jogurtowy122376198
Teriyaki26078130209
Śliwkowy Hot BBQ (sezonowy)362–181289
Avo Green Goddess396119198316
Fistaszkowy418124209330
Orientalne Chilli498149249398
Musztardowo-Miodowy592178296474
Vegan Aioli612184306490
Vinaigrette706212353565

Kilka przykładów, jak sos zmienia bilans:

  • Mango Kurczak (220 kcal) + 30 ml jogurtowego = 257 kcal. Ta sama sałatka z 80 ml Vinaigrette to 785 kcal, tyle samo co Wrap Wołowina Bekon, najbardziej kaloryczny standardowy wrap.
  • Cezar (318 kcal) + 50 ml Musztardowo-Miodowego = 614 kcal, czyli tyle co Wrap Burrito Kurczak (634 kcal).
  • Nicejska (284 kcal) + 50 ml dressingu jogurtowego = 345 kcal i nadal 21 g białka z samej sałatki.
  • Cobb w powiększonej porcji (476 kcal) + 80 ml Vinaigrette = 1041 kcal.

Najbardziej tłuste są Vinaigrette (76 g tłuszczu na 100 ml, czyli około 38 g w porcji Vinaigrette 50 ml) i Vegan Aioli. Dressing teriyaki jest stosunkowo lekki kalorycznie, ale ma najwięcej soli: 50 ml to około 1,6 g, a 80 ml około 3 g. Na redukcji najprościej wybrać jogurtowy lub teriyaki w porcji 30 ml.

Wrapy, bowle i Smart: od 307 do 1110 kcal

Standardowe wrapy (z dressingiem) mają od 517 kcal (Teriyaki) do 785 kcal (Wołowina Bekon), powiększone od 697 do 1110 kcal. Najkorzystniejszy stosunek białka do kalorii ma Wrap Tuńczyk Awokado: 26 g białka przy 519 kcal. Na drugim biegunie jest Wrap Wołowina Bekon w powiększonej porcji: 1110 kcal i 42 g białka.

WrapPorcjakcal/porcjaBiałko/porcjaPowiększony: kcal / białko
Teriyaki290 g51718 g729 / 26 g
Tuńczyk Awokado330 g51926 g697 / 34 g
Tajski Kurczak320 g52920 g744 / 28 g
Santorini Kurczak310 g54021 g752 / 29 g
Wege Mango Seitan320 g55122 g777 / 31 g
Mozzarella Kurczak300 g56324 g780 / 34 g
California Kurczak Bekon325 g61123 g872 / 33 g
Burrito Kurczak295 g63421 g904 / 29 g
Wołowina Bekon335 g78530 g1110 / 42 g

Wybór powiększonego wrapa to 178–325 kcal więcej. Jeśli chcesz zjeść wrapa na redukcji, rozsądną alternatywą są Smart Wrapy: Orientalny Kurczak ma 307 kcal (15 g białka), a Mozzarella Awokado 320 kcal (13 g białka), oba z dressingiem.

Bowle podawane są bez sosu i mają od 397 kcal (Kurczak Teriyaki) do 604 kcal (Pasta Mozzarella). Bowl Proteinowy Kurczak daje 23 g białka przy 476 kcal. Wśród Smart Sałatek warto zauważyć różnicę: Urban Mix ma 206 kcal i 17 g białka, a Kurczak Chilli aż 458 kcal przy 12 g białka.

Śniadania i menu sezonowe

W porannej części menu najlżejszy jest Deser Chia Matcha (234 kcal, 22 g białka, ale też 27 g cukru). Owsianka ma 326 kcal i 21 g cukru, a Jogurt z Granolą 473 kcal przy zaledwie 4 g białka. Na śniadanie białkowe lepiej sprawdzają się bowle z jajecznicą: wersja z twarożkiem to 377 kcal i 23 g białka, a w powiększonej porcji 580 kcal i 37 g białka. Najcięższe są Wrap Jajecznica Bekon (653 kcal) oraz powiększone Box i Bowl Jajecznica Bekon (701 i 704 kcal).

Jesienne pozycje sezonowe rozciągają się od Zupy Krem z Dyni (145 kcal w 355 g) do Wrapa Kurczak BBQ Adana w powiększonej porcji (1015 kcal, 43 g białka). Sałatka Dynia Crunch ma 374 kcal bez dressingu (540 kcal w powiększonej porcji), a Bowl Dynia Harira 657 kcal. Hummus Dyniowy bez palucha to 125 kcal na 100 g, a paluch z ziarnami dokłada kolejne 161 kcal.

Soki, lemoniady i napary: gdzie jest cukier

Napoje łatwo pominąć w bilansie, a soki Salad Story mają od 21 do 44 g cukru w porcji. Soki 300 ml to 126–144 kcal, wersje 400 ml 168–192 kcal. Rekordzistą jest Sok Ananas Mango w wersji 400 ml: 192 kcal i 44 g cukru. Sok pomarańczowy świeżo wyciskany ma 132 kcal (300 ml) lub 176 kcal (400 ml), producent nie podał dla niego wiarygodnych makroskładników.

  • Lemoniada z Limonką: 76 kcal, 19 g cukru w 400 ml.
  • Lemoniada z Truskawkami: 112 kcal, 19 g cukru.
  • Lemoniada Kolagen z Malinami: 140 kcal, 18 g cukru i 8 g białka.
  • Napar Zielona Herbata Cytryna: 50 kcal, 11 g cukru.
  • Napar Zielona Herbata Brzoskwinia: 162 kcal, 38 g cukru, czyli więcej niż sok 300 ml.

Co wybrać: redukcja i białko

Na redukcji: standardowa sałatka Mango Kurczak, Nicejska lub Cezar z 30 ml dressingu jogurtowego albo teriyaki zamknie się w 260–400 kcal. Smart Sałatka Urban Mix (206 kcal) i Smart Wrapy (ok. 310–320 kcal) to dobre opcje na mniejszy posiłek. Do picia: Napar Zielona Herbata Cytryna lub Lemoniada z Limonką.

Dla białka: Sałatka Cezar w powiększonej porcji (39 g białka, 510 kcal), Nicejska powiększona (33 g, 454 kcal) i Bowl Jajecznica Twarożek powiększony (37 g, 580 kcal). Jeśli wolisz wrapa, Tuńczyk Awokado w powiększonej wersji daje 34 g białka przy 697 kcal.

Pułapki: tłuste dressingi w porcji 80 ml (Vinaigrette 565 kcal, Vegan Aioli 490 kcal), powiększone wrapy z bekonem i wołowiną (do 1110 kcal) oraz duże soki i napar brzoskwiniowy, które dokładają 38–44 g cukru. Dla porównania z innymi sieciami zajrzyj do tabel Subway.

Źródła

  • Oficjalna tabela Salad Story „Alergeny i Wartości JESIEŃ_26”, ważna od 7.09.2026 (saladstory.com); producent podaje wartości na porcję, w serwisie przeliczone na 100 g.