Jesienne napoje w Starbucks 2026: kalorie Pumpkin Spice Latte i nowości

17.10.2026 · Kasia Tobiasz

Jesienne napoje w Starbucks 2026: kalorie Pumpkin Spice Latte i nowości

Pumpkin Spice Latte w rozmiarze Tall ma od 168 do 243 kcal, zależnie od mleka. Sprawdziliśmy w najnowszej tabeli Starbucks Polska wszystkie jesienne nowości: od dyniowych Frappuccino i matcha po Pecan Maple Macchiato i lekkie Aerocano.

W pigułce

  • Pumpkin Spice Latte w rozmiarze Tall (354 ml) z mlekiem 1,5% to 212 kcal i około 24,5 g cukrów. Ten sam napój ma od 168 kcal (z napojem migdałowym) do 243 kcal (z mlekiem 3,2%).
  • Najbardziej kaloryczna jesienna nowość to Iced Apple Crumble Flavour Matcha Latte: 296 kcal z mlekiem 1,5% i 313 kcal z mlekiem 3,2%.
  • Pumpkin Spice Latte ma dwa razy tyle kalorii co Cappuccino z tym samym mlekiem (212 wobec 105 kcal) i około 2,5 raza więcej cukrów.
  • Pecan Maple Flavour Macchiato z mlekiem 1,5% (152 kcal) jest lżejsze od klasycznego Caramel Macchiato (164 kcal).
  • Najlżejsze nowości to Aerocano (6 kcal), Mango Dragonfruit Refresha (74 kcal) i mrożone napoje Protein (96–97 kcal przy ponad 8 g białka).

Ile kalorii ma Pumpkin Spice Latte

Pumpkin Spice Latte pojawiło się w najnowszej, jesiennej tabeli wartości odżywczych Starbucks Polska, razem z kilkunastoma innymi sezonowymi pozycjami. Wszystkie wartości w tym zestawieniu dotyczą rozmiaru Tall, czyli 354 ml (jedynie Ristretto Mocha podawane jest w rozmiarze Short, 236 ml). Sieć podaje osobne wartości dla każdego rodzaju mleka i napoju roślinnego, co pozwala dokładnie policzyć, ile kosztuje nas konkretne zamówienie.

W wersji standardowej, z mlekiem 1,5%, Pumpkin Spice Latte ma 212 kcal na kubek, czyli niecałe 60 kcal na 100 ml. W porcji jest około 24,5 g cukrów, 8,5 g tłuszczu i 7,3 g białka. Dla porównania: 24,5 g cukrów to więcej niż w Coffee Frappuccino z tym samym mlekiem (około 24 g), choć to drugie wielu osobom kojarzy się z deserem, a latte z kawą.

Jak mleko zmienia kalorie Pumpkin Spice Latte

Wybór mleka to najprostsza decyzja, która realnie zmienia bilans. Różnica między najlżejszym a najcięższym wariantem tego samego napoju wynosi 75 kcal, czyli mniej więcej tyle, ile ma cały Mango Dragonfruit Refresha.

Pumpkin Spice Latte Tall (354 ml)kcal/porcjakcal/100 mlcukry/porcjabiałko/porcjatłuszcz/porcja
z napojem migdałowym1684720,2 g1,5 g7,5 g
z napojem kokosowym1825121,7 g3,4 g8,1 g
z mlekiem 0,5%1895324,7 g7,3 g5,8 g
z napojem sojowym1995620,2 g6,8 g8,8 g
z mlekiem 1,5%2126024,5 g7,3 g8,5 g
z napojem owsianym2306521,6 g2,1 g11,0 g
z mlekiem 3,2%2436924,3 g7,1 g12,1 g

Z tabeli wynikają trzy rzeczy. Po pierwsze, Pumpkin Spice Latte z napojem migdałowym jest najlżejsze, ale ma też najmniej białka, tylko 1,5 g. Po drugie, napój owsiany nie jest „lekką” alternatywą: z nim PSL ma 230 kcal, więcej niż z mlekiem 1,5%, i tylko 2,1 g białka. Po trzecie, napój sojowy daje najlepszy kompromis wśród opcji roślinnych: 199 kcal i 6,8 g białka, prawie tyle co mleko krowie.

Ciekawostka dotyczy cukrów. Mleko 0,5% obniża kalorie, ale nie cukry, bo laktoza zostaje, a ubywa tylko tłuszczu. Dlatego wersja z mlekiem 0,5% ma 24,7 g cukrów, a wersje z napojami migdałowym i sojowym po 20,2 g.

Ten sam mechanizm działa w wersji mrożonej. Iced Pumpkin Spice Latte z mlekiem 1,5% ma 145 kcal, z mlekiem 0,5% 126 kcal, z napojem migdałowym 108 kcal, a z mlekiem 3,2% 171 kcal. Wersja z lodem jest więc o 67 kcal lżejsza od gorącej przy tym samym mleku, bo w kubku tej samej pojemności jest po prostu mniej mleka.

Jesienne nowości Starbucks: kalorie w zestawieniu

Poniżej wszystkie sezonowe napoje z nowej tabeli w wariancie z mlekiem 1,5%, który jest punktem wyjścia dla większości zamówień, oraz stałe pozycje z karty dla porównania.

Napój Tall (354 ml), mleko 1,5%kcal/porcjakcal/100 mlcukry/porcjabiałko/porcja
Iced Apple Crumble Flavour Matcha Latte (nowość)2968429,7 g5,7 g
Pumpkin Spice Coffee Frappuccino (nowość)2547233,4 g3,8 g
Pumpkin Spice Cream Frappuccino (nowość)2466930,6 g4,4 g
Pumpkin Spice Matcha Latte (nowość)2416827,2 g9,6 g
Pumpkin Spice Latte (nowość)2126024,5 g7,3 g
Coffee Frappuccino (stała karta)2126024,0 g4,0 g
Pumpkin Cream Iced Matcha Latte (nowość)2085918,9 g5,1 g
Pumpkin Spice Caramel Macchiato (nowość)1644621,9 g7,3 g
Caramel Macchiato (stała karta)1644621,0 g8,3 g
Iced Pecan Maple Flavour Macchiato (nowość)1604523,2 g7,4 g
Iced Pumpkin Spice Caramel Macchiato (nowość)1594521,7 g6,4 g
Pecan Maple Flavour Macchiato (nowość)1524322,4 g6,8 g
Iced Pumpkin Spice Latte (nowość)1454121,7 g5,9 g
Cappuccino (stała karta)1053010,0 g7,6 g

W najnowszej tabeli sieci nie ma klasycznego Caffè Latte, więc najbliższym punktem odniesienia dla Pumpkin Spice Latte jest Cappuccino z mlekiem 1,5%: 105 kcal i 10 g cukrów, które w całości pochodzą z mleka. Dyniowy dodatek podwaja kaloryczność kubka i dokłada około 14,5 g cukrów. Przy mleku 3,2% różnica jest podobna: 243 kcal wobec 139 kcal.

Pecan Maple Macchiato i dyniowe macchiato

Najmniej zaskakujące są nowe warianty macchiato. Pecan Maple Flavour Macchiato z mlekiem 1,5% ma 152 kcal, czyli o 12 kcal mniej niż Caramel Macchiato z tym samym mlekiem. Z mlekiem 3,2% to 183 kcal, z mlekiem 0,5% 130 kcal, a z napojem migdałowym 109 kcal. Wersja mrożona z mlekiem 1,5% ma 160 kcal, a więc jako jedna z niewielu jest odrobinę cięższa od gorącej.

Pumpkin Spice Caramel Macchiato z mlekiem 1,5% ma dokładnie tyle samo kalorii co zwykłe Caramel Macchiato, 164 kcal, a z mlekiem 3,2% nawet nieco mniej (196 wobec 200 kcal). Jeśli więc ktoś i tak zamawia karmelowe macchiato, jesienna wersja nie zmienia bilansu. Z napojem migdałowym spada do 118 kcal.

Pumpkin Spice Frappuccino i matcha: pułapki kaloryczne

Najwięcej kalorii i cukru jesienią kryje się w napojach blendowanych i w matcha. Pumpkin Spice Coffee Frappuccino z mlekiem 1,5% ma 254 kcal i około 33,4 g cukrów, to najwyższa zawartość cukru w porcji spośród wszystkich jesiennych nowości. Zwykłe Coffee Frappuccino z tym samym mlekiem ma 212 kcal i 24 g cukrów, więc dyniowy wariant dokłada 42 kcal i ponad 9 g cukrów. Pumpkin Spice Cream Frappuccino, czyli wersja bez kawy w nazwie, ma 246 kcal i 30,6 g cukrów, o 34 kcal więcej niż Vanilla Cream Frappuccino (212 kcal).

Wybór mleka we frappuccino ma mniejsze znaczenie niż w latte. Pumpkin Spice Coffee Frappuccino ma od 236 kcal (napój migdałowy) do 266 kcal (mleko 3,2%), czyli rozpiętość tylko 30 kcal. Większość energii pochodzi tu z bazy i syropu, a nie z mleka.

Matcha bywa postrzegana jako lżejsza alternatywa dla kawy, ale w jesiennej karcie jest odwrotnie. Pumpkin Spice Matcha Latte z mlekiem 3,2% ma 281 kcal, a z napojem owsianym 264 kcal. Iced Apple Crumble Flavour Matcha Latte zaczyna od 272 kcal (napój migdałowy) i dochodzi do 313 kcal z mlekiem 3,2%, przy niemal 30 g cukrów i 14–18 g tłuszczu w porcji. To jedyna nowość, w której nawet najlżejszy wariant przekracza 270 kcal. Łagodniej wypada Pumpkin Cream Iced Matcha Latte: od 184 do 224 kcal i 16,6–19,1 g cukrów.

Lżejsze opcje: Aerocano, Protein, Refresha

Nowa tabela przynosi też kilka pozycji, które pozwalają zostać przy kawie bez dużego obciążenia.

  • Aerocano ma 6 kcal, a Signature Aerocano 7 kcal. Wersje karmelowe to 34 kcal (Caramel Aerocano) i 50 kcal (Signature Caramel Aerocano) z około 7 i 10,5 g cukrów.
  • Protein Matcha Latte i Protein Sugar Free Vanilla Latte mają po 155 kcal, ale około 13,3–13,7 g białka i tylko 7 g cukrów. Wersje mrożone to 96–97 kcal, 8,2–8,6 g białka i około 4 g cukrów.
  • Mango Dragonfruit Refresha ma 74 kcal i około 16,3 g cukrów, Dragon Coconut Refresha 105 kcal i około 19,5 g cukrów.
  • Napój na bazie wody kokosowej z matcha cream cold foam ma 119 kcal, a Sparkling Very Berry Espresso 131 kcal.
  • Ristretto Mocha w rozmiarze Short (236 ml) ma 120 kcal z mlekiem 1,5% i 94 kcal z napojem migdałowym, wobec 223 kcal klasycznej Mochy Tall z mlekiem 1,5%.

Co wybrać jesienią w Starbucks

Przy deficycie kalorycznym najprostsza zamiana to Iced Pumpkin Spice Latte z napojem migdałowym (108 kcal) albo z mlekiem 0,5% (126 kcal) zamiast gorącego PSL z mlekiem 3,2% (243 kcal). Z gorących jesiennych napojów w rozmiarze Tall najmniej ma Pecan Maple Flavour Macchiato z napojem migdałowym (109 kcal). Jeśli liczy się głównie smak kawy, Aerocano praktycznie nie wpływa na bilans.

Przy budowaniu masy i dbaniu o białko lepiej sprawdzają się warianty z mlekiem krowim lub napojem sojowym. Pumpkin Spice Matcha Latte z mlekiem 1,5% daje 241 kcal i 9,6 g białka, a Protein Matcha Latte 155 kcal i 13,7 g białka przy niewielkiej ilości cukru.

Pułapki kaloryczne to Iced Apple Crumble Flavour Matcha Latte (296–313 kcal z mlekiem krowim) i oba dyniowe Frappuccino (221–266 kcal, 28–33 g cukrów). Warto też pamiętać, że napój owsiany we wszystkich sezonowych napojach z wyborem mleka podnosi kalorie powyżej wariantu z mlekiem 1,5%. Pełną listę napojów i wariantów znajdziesz w zestawieniu kalorii w Starbucks.

Źródła

  • Oficjalna tabela Starbucks Polska „Autumn FY26” (starbucks.pl, wrzesień 2026); napoje w rozmiarze Tall (354 ml) lub Short, osobno każdy wariant mleka